Echipa DE ZGOMOTE


Ziarul "Tricolorul" publică, în premieră, un document senzaţional:

lista numelor şi a adreselor de e-mail ale membrilor "grupului antiromânesc de reacţie rapidă"

Link: http://www.ziarultricolorul.ro/intern.html?aid=787

Ne-am obişnuit ca, periodic, să citim în presă ori să auzim la talk-show-uri despre "protestele unor intelectuali de elită" ("fruntaşi ai societăţii civile", "directori de opinie") împotriva aşa-zişilor "antisemiţi", "extremişti", "xenofobi", "homofobi", "anti-europeni" din lumea românească.

Aceiaşi indivizi (care se pricep, vezi Doamne, la toate!) sar în apărarea celor care săvîrşesc blasfemii la adresa Mîntuitorului (vezi piesa "Evangheliştii", de Alina Mungiu-Pippidi, expoziţia "FAQ about Steve the Great", de la H’Art Gallery etc.) şi îi pun la stîlpul infamiei pe toţi cei care apără valorile morale tradiţionale, ale unui popor născut creştin.

Acum, sîntem în măsură să prezentăm cititorilor noştri mecanismul de funcţionare al acestei "maşini infernale".

Cînd "Ceata lui Piţigoi" trebuie să reacţioneze, unul dintre membrii ei scrie materialul (protest, denunţ, sesizare etc.), pe care îl trimite, prin Internet, tuturor celorlalţi, ca să-şi dea cu părerea, iar atunci cînd textul este definitivat, el este făcut public, însoţit de semnăturile tuturor celor care l-au citit şi aprobat. Iată, aşadar, lista cu numele şi adresele de e-mail ale celor care compun "grupul anti-românesc de reacţie rapidă":

  1. Leonard Oprea (nardiop@yahoo.com);
  2. Andrei Codrescu (acodrescu@aol.com);
  3. Andrei Corbea-Hoişie (ahoisie@hotmail.com);
  4. Liviu Antonesei (liviuant2001@yahoo.fr);
  5. Sorin Antohi (antohi@ceu.hu);
  6. Tudorel Urian (tudorelurian@hotmail.com);
  7. Vladimir Tismăneanu (vtisman@gvpt.umd.edu);
  8. Mihai Tropa (tropa@arcor.de );
  9. Dorin Tudoran (dantes33@comcast.net);
  10. Adrian Săhlean (adriansahlean@rcn.com);
  11. Nick Sava (ngsava@telus.net);
  12. George Şipoş (gsipos@uchicago.edu);
  13. Bogdan Ştefănescu (roculture@aol.com);
  14. Cătălin Augustin Stoica (astoica@stanford.edu);
  15. Liviu Stoiciu (lstoiciu@aol.com).
  16. Costi Rogozanu (rogozanu@yahoo.com);
  17. Horia-Roman Patapievici (icr@icr.ro);
  18. Dan Pavel (danestedan@yahoo.com);
  19. Răzvan Penescu (razvan.penescu@ro.pwc.com),
  20. Dragoş şi Cristina Petrescu (d_petrescu_1999@yahoo.com);
  21. Andrei Pleşu (aplesu@nec.ro);
  22. Cristian Tudor Popescu (redactia@gandul.info);
  23. Iulia Popovici (iulia_popovici@yahoo.com);
  24. Nicolae Prelipceanu (nprelipceanu@hotmail.com);
  25. Andrei Oişteanu (oisteanu@dnt.ro);
  26. Delia Oprea (doprea@liternet.ro);
  27. Victor Neumann (victorneumann@hotmail.com);
  28. Nicolae Coande (koan_d2001@yahoo.com);
  29. Ştefan Maier (smaier@travtech.com);
  30. Nicolae Manolescu (nicolaemanolescu@yahoo.com);
  31. Rafael Manory (rm_hyogo@yahoo.com);
  32. Mircea Mihăieş (mmihaies@mail.regionalnet.org);
  33. Călin-Andrei Mihăilescu (cmihails@uwo.ca);
  34. Dan C. Mihăilescu (dcm@digi.ro);
  35. Mircea Iorgulescu (m.iorgulescu@wanadoo.fr);
  36. Silviu Lupescu (slupescu@mail.dntis.ro);
  37. Adina şi Petre Keneres Romoşan (compania@rdslink.ro);
  38. Daniel Kiss (boresit@yahoo.com);
  39. Cristian Ioanide (romaniantimes@yahoo.com);
  40. Laure Hinckel (laurehinckel@yahoo.com);
  41. Sabina Felix (sfelix@bgu.ac.il);
  42. Uli Friedberg-Vălureanu (uli@netvision.net.il);
  43. Liviu Cangeopol (lcang@bellsouth.net);
  44. Mircea Cărtărescu (cartarescu_mircea_@hotmail.com);
  45. Paul Cernat (cernat@pcnet.ro);
  46. Adrian Cioroianu (adrian.cioroianu@senat.ro);
  47. Octavia Cismaş (octaviacismas@hotmail.com);
  48. Radu Cristea (raducristea@rdslink.ro);
  49. Dan Culcer (dculcer@teaser.fr);
  50. Grigore Culian (NYMagazin@aol.com);
  51. Lidia Bodea (lidu_c@yahoo.com);
  52. Doru Buşcu (buscu@catavencu.ro );
  53. Camelia Busioc (busioc@yahoo.com);
  54. Liviu Busioc (lbusioc@yahoo.com);
  55. Gabriel Andreescu (editor.csi@gmail.com);
  56. Grigore Arsene (arsene@rnc.ro);
  57. Armand Goşu (argosu@zappmobile.ro);
  58. Gabriel Bădescu (badescu@msu.edu);
  59. Peter Banyai (banyai@cluj.astral.ro);
  60. Rogers Brubaker (brubaker@soc.ucla.edu);
  61. Smaranda Enache (senache@proeuropa.ro);
  62. George Voicu (gvoicu@rdslink.ro);
  63. Richard Hall (hallria@msn.com);
  64. Ion Berindei (iberindei@hotmail.com);
  65. Istvan Haller (ihaller@proeuropa.ro);
  66. Ioana Lupea (ioana.lupea@evz.ro);
  67. Ioana Petrini (IoanaP@imt.ro);
  68. Ildiko Sarosi (isarosi@amgen.com);
  69. Liviu Rotman (liviu_rot@yahoo.com);
  70. Ladislaus Banyai (L.A.Banyai@t-online.de);
  71. Mircea Toma (mircea_toma@catavencu.ro);
  72. Gusztav Molnar (molnargusztav@invitel.hu);
  73. Leon Volovici (msvolo@mscc.huji.ac.il);
  74. Ioan Muslea (muslea@yahoo.com);
  75. Radu-Ilarion Munteanu (rimunteanu@liternet.ro);
  76. Radu Ioanid (RIoanid@ushmm.org);
  77. Robert Turcescu (robert@europafm.ro);
  78. Robert Schwartz (robert@upcnet.ro);
  79. Robert Lukacs (Robert_Lukacs@gallup.ro);
  80. Ruxandra Noica (Ruxandra_Noica@from.ro);
  81. Renate Weber (rweber@buc.osf.ro);
  82. Sabina Fati (sabinafati@yahoo.com);
  83. Septimiu Borbil (septimiuborbil@yahoo.com);
  84. Adrian Severin (severin@cis.ro);
  85. Michael Shafir (shafirm@euroubbcluj.ro);
  86. Tibor Szatmari (szatmaritibor@yahoo.co.uk);
  87. Stelian Tănase (tase@totalnet.ro).
Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s